W środę pielęgniarki, pielęgniarze oraz położne Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie wzięli udział w szkoleniu z zakresu transplantologii. Zainteresowanie było bardzo duże. Spotkanie w auli zostało zorganizowane w ramach cyklicznych wykładów organizowanych przez Koło Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego SPSK Nr 4 wspólnie z Naczelną Pielęgniarką mgr Agnieszką Szymczak. 

– Tematyka powinna zainteresować nie tylko personel medyczny. Pracownicy naszego szpitala, nie będąc w żadnej z ról – dawcy czy biorcy – winni posiadać elementarną wiedzę w tak ważnym medycznie i społecznie zagadnieniu – powiedziała mgr Zofia Kiełbik, Pielęgniarka Oddziałowa Klinicznego Oddziału Reumatologii, Układowych Chorób Tkanki Łącznej i Chorób Wewnętrznych, Przewodnicząca Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego SPSK Nr 4 w Lublinie, która prowadziła środowe spotkanie. 

– Ten temat tak naprawdę może dotyczyć każdego oddziału, a także każdego z nas lub członków naszych rodzin. Sytuacja związana ze śmiercią bliskiej osoby i tematem dawstwa narządów jest bardzo trudna. Z tych też powodów warto wiedzieć jakie są aspekty prawne, a także to, w jaki sposób możemy wesprzeć rodzinę w ich decyzjach – powiedziała mgr Agnieszką Szymczak, Naczelna Pielęgniarka SPSK Nr 4 w Lublinie. 

2024 04 10 SPSK Nr 4 074

Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie

 

Podczas szkolenia zostały poruszone następujące zagadnienia: 

  • Temat dotyczący aspektów prawnych pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce przedstawił dr n. med. Mariusz Matuszek, Lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Transplantologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

  • Wykład o opiece pielęgniarki nad potencjalnym dawcą narządów wygłosiła mgr piel. Katarzyna Wedral-Domań, Pielęgniarka Oddziałowa Klinicznego Oddziału Chirurgii i Transplantologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

  • Komunikacja z rodziną potencjalnego dawcy narządów - temat ten przedstawiła zebranym  mgr Magdalena Martyniuk, psycholog Klinicznego Oddziału Chirurgii i Transplantologii SPSK Nr 4 w Lublinie. 

 

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie jest jedynym ośrodkiem w województwie lubelskim, w którym są wykonywane przeszczepy narządów. W 2023 roku specjaliści SPSK Nr 4 przeprowadzili 32 transplantacje nerek, a w bieżącym roku już kolejnych 10. 

Pierwsze pobranie nerek w SPSK Nr 4 w Lublinie odbyło się w 1988 roku, a pierwszy samodzielny przeszczep nerek miał miejsce w 1994 roku. W 2006 roku przy SPSK Nr 4 została otwarta Poradnia Transplantacji Nerek.

 

Galeria zdjęć ze szkolenia (fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie)