Uczniowie trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Lublinie przyglądali się z bliska pracy lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

– Współpracujemy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, ale w szpitalu, na takiej wizycie jesteśmy po raz pierwszy – mówi Katarzyna Buczek, wychowawczyni licealistów z klasy o profilu biologiczno-chemicznym, która towarzyszyła uczniom.

W SPSK Nr 4 grupa z LO była w poniedziałek. Po szpitalu oprowadzał ich anestezjolog lek. Rafał Rutyna. Po przebraniu się w odzież ochronną młodzież odwiedziła Kliniczny Oddział Ratunkowy. Licealiści mogli zobaczyć też jak wygląda sala operacyjna w KOR. Następnie udali się do Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Mieli także spotkanie z pacjentką, która kilka miesięcy temu uległa wypadkowi samochodowemu. Kobieta po pobycie w OAiIT jest leczona w oddziale rehabilitacji.

– Ciekawie jest zobaczyć z bliska, jak wygląda praca lekarzy i pielęgniarek oraz posłuchać, na czym dokładnie polega ich praca – mówi Filip, jeden z uczniów.

– Mimo że wiem, iż praca medyków nie jest łatwa, zwłaszcza kiedy mają do czynienia z ciężkimi przypadkami, nie rezygnuję z medycyny. I chcę wybrać kierunek lekarski. Jeszcze nie wiem, czy będzie to Lublin, a może inne miasto gdzieś za granicą – mówi Maksym, który z koleżankami i kolegami był w SPSK Nr 4.

Poniedziałkowa wizyta licealistów odbyła się w ramach Medycznego Forum Edukacyjnego, które zostało powołane przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie w marcu 2022 roku. Jest to inicjatywa Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki prof. dr hab. Kamila Torresa. Ma na celu popularyzację nauki i  zapoznawanie uczniów ze specyfiką studiowania w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Projekt jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych.

wizyta3

Zdjęcie grupowe licealistów na tle szpitalnej mozaiki w holu głównym szpitala.

Grupa uczniów przygląda się leżącemu na leżance koledze, który jest badany.

W sali konferencyjnej młodzi ludzie spotkali się z jedną z pacjentek szpitala.

Fot. Agnieszka Antoń-Jucha